55128,Forklift machinery in a row in warehouse

FORKLİFT kursu

FORKLİFT

Forklift; çatallı taşıyıcı istifleyici anlamına gelir.

İş yerlerinde hızlı ve pratik taşıma aracı, ağır yüklerin kaldırılması, istenilen yerlere götürülmesi ve uygun yerlere istiflenmesi amaçlı üretilmiş iş makinasıdır.

Forkliftlerde yükün ağırlığı aracın ağırlığıyla dengelenir. En çok tercih edilen forklift tipi ‘front’ (önden yüklemeli) forklifttir. Küçük alanlarda geniş manevra yapabilmesi en önemli özelliklerindendir.

Forkliftlerin büyüklükleri kullanım yerine ve amacına göre değişir. Taşıma kapasiteleri ise 0,5 tondan başlayıp 30 tona kadar değişir. Tüm forklift türü iş makinalarında Data Plakaları vardır. Bu plakalarda araçlarla ilgili şu bilgiler bulunur;

– Sınıfı
– Kapasitesi
– Yük merkezi
– Taşıyıcı gövde ağırlığı

Yasal Gereklilik

Türkiye Cumhuriyeti İş Kanunu gereğince Kazıyıcı Yükleyici araçların kullanımı da yetki belgesi zorunludur. Operatörün iş sahası içinde, üzerinde veya şantiyede bu belgeyi bulundurma zaruri bir gerekçedir.

G SINIFI EHLİYET VE KAZIYICI YÜKLEYİCİ (İŞ MAKİNASI) BELGESİ

Kazıyıcı ve Yükleyici belgesi, Ekskavatör ehliyeti Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurslar tarafında verilmektedir. Özel Baysal İş Makineleri Operatör Yetiştirme Kursu olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olup Osmangazi, Nilüfer, Kestel, Gürsu, Yıldırım, Mudanya ilçelerindeki yetkili İş Makinaları ve Operatörlük Kursu olarak bulunmaktayız.

Kursumuzdan almış olduğunuz kazıyıcı yükleyici belgesi ile fabrika sahası içinde operatörlük yapabilirsiniz. Trafiğe açık alanlarda kullanımı söz konusu olduğunda belgenizi İlçe Trafik Müdürlüğüne götürerek Ehliyetinize G sınıfı olarak işletebilirsiniz

İş Makinası Ehliyeti Almak İçin Gerekli Şartlar

Yaş şartı: 19 yaşından gün almış olması
Eğitim şartı: İlk okul diplomasını bulunması
Sağlık şartı: Operatörlüğe uygun olduğuna dair Sağlık raporu
Hükümlü olmama şartı: Sabıka Kaydı belgesi, bu belgeyi e devlet sitesinden T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle alabilirsiniz.

Gerekli Evraklar

  • 4 Adet Fotoğraf
  • Sağlık Raporu
  • Sabıka Kaydı
  • Diploma

AVANTAJLI ÖN KAYIT SEÇENKLERİ İÇİN BİZE ULAŞIN